diger

TKDK ŞANLIURFA TÜRKİYE’DE HİBE DAĞITIMINDA 2. OLDU

05 Oca 2022 Çar 11:34
Bu haber 143 views kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Şanlıurfa İI Koordinatörü Dr. Sadık YETİM, 2021 yılını değerlendirdi. 2021 yılı hedeflerinin gerçekleştiğini ifade eden Yetim, önemli açıklamalarda bulundu. AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma hibeleri (IPARD) 2013 yılından bu yana Şanlıurfa çiftçisi ve girişimcisi için en önemli finansman kaynakları arasında yer almaktadır. Program çerçevesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü toplam yatırım tutarı 749 Milyon lira olan 532 projeye 405 Milyon lira hibe sağladı.

Bu süreçte, Şanlıurfa iline; 10 süt üretim tesisi, 206 besi çiftliği, 8 Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tesisi, 3 Süt Toplama Merkezi, 2 kırmızı et işleme tesisi, 4 Kanatlı Eti ve Kanatlı Eti Ürünleri İşlenmesi ve Pazarlanması 161 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 49 arıcılık projesi, 7 Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması,65 Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler, 10 kırsal turizm tesisi, 4 yenilenebilir enerji tesisi, 3 Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması – LEADER Yaklaşımı kazandırılmıştır.” İfadelerini kullandı. TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Dr. Sadık YETİM “Yeni yılda 11. Başvuru çağrı ilanı ile hibeler kullanılmaya devam edecek.” TKDK, 16 Aralık 2021 tarihinde 11. Başvuru çağrı ön ilanını yayınlayarak, en geç 2022 Şubat ayının ilk haftasında proje başvuru çağrı ilanını yayınlayacağını, bu ilan çerçevesinde “302 – Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirinden başvurular kabul edileceğini açıkladı. Başvurular inşaat içeren projeler için çağrı ilanından sonraki 45 gün içerisinde inşaat içermeyen projeler için ise 30 gün içerisinde tamamlanmalıdır. Ekonomik değeri yüksek tarım ürünlerinin üretimi teşvik ediliyor. Ülkemizde kırsal alanlarda yaşayan nüfusun önemli bir bölümü geçimlik tarımsal faaliyetler yürütmektedir. Bununla birlikte sürdürebilir kırsal kalkınma vizyonu mali getirisi güçlü ürünlerin üretilmesini hem eğitimler hem de hibeler kanalıyla destek sağlamaktadır. TKDK bu anlamda karabuğday, nane, kimyon, aspir, fesleğen gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim sürecindeki tüm makine ekipmanlara hibe fırsatı sunarken aynı zamanda bu ürünlere dair kurulacak işleme ve pazarlama tesisleri için de proje başvurusu kabul edecek. Süs bitkileri, çiçek soğanı ile fide ve fidan yetiştiriciliği için seraların kurulması, mantar ve misel üretimine yönelik tesisler program kapsamında hibe imkânı sağlanan diğer alanlar olarak dikkat çekmektedir. 11. çağrı kapsamında desteklenecek bir diğer sektör ise arıcılık sektörü. Kovan, bal süzme makinesi, polen kurutma makinesi, karavan gibi bal üretiminde kullanılacak makine ekipmanların yanı sıra bal ve bal ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlarda da proje başvurusunda bulunmak mümkün olacak.

Kültür balıkçılığı için yatırımın kapasitesi, nihai ödeme talebi esnasında 10-200 ton/yıl arasındaki tesislerin kurulumu için yatırımlar hibe kapsamında değerlendirilecektir. Alabalık, sazan, yayın gibi balıkların yetiştiriciliğinden kurbağa, yosun gibi su ürünlerinin üretimine kadar pek çok ürün destek kapsamındadır. Kırsal Kalkınmanın anahtarı; katma değerli ürünler Üretimi arttırmak, tarımsal faaliyetlerde teknolojilerine yatırım yapmak gibi çabalar kırsal kalkınmanın önemli araçları olabilir. Bununla birlikte ürettiğiniz ürünleri yerinde katma değer kazandırarak pazara sunmak kırsal kesimlerde ekonomik gelirlerin artmasında önemli rol üstlenmektedir. IPARD II programı kapsamında reçel, pekmez, mantı, baklava gibi birçok ürünün işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlar için hibe imkânı tanınmaktadır. Öte yandan ahşap işleme, dokumacılık, metal işlemeciliği gibi zanaatkârlık faaliyetleri de desteklenmektedir. Üretici birliklerine Biçerdöver ve Drone destek kapsamında Makine parkları sektörünün temel amacı her bir üreticinin tek başına satın almasının rantabl olmayacağı makine ekipmanlara erişimin kolaylaştırılması olduğu söylenebilir. IPARD II programında yer alan bazı kanunlar uyarınca kurulmuş üretici örgütlerine proje başvuru imkanı tanınmıştır. Başvuru yapacak üretici birliğinin bölgedeki tarımsal faaliyetler çerçevesine gerekli makine ekipmanları için proje başvurusu yapması, onaylanan proje sonrasında alınan makine ekipmanların üyelerce kullanılması ve çevredeki diğer üreticilere kira yoluyla kullandırarak gelir elde etmesi öngörülmektedir. Kırsal Turizm faaliyetleri istihdam sağlayacak IPARD programı kırsal kalkınmaya entegre bir anlayışla yaklaşmaktadır. Bir taraftan bölgelerin tarımsal faaliyetlerine yenilikçi yaklaşımlar sunarken diğer yandan kırsal alanlardaki göçü engellemek amacıyla yeni iş imkânları sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede istihdam arttırıcı önemli faaliyetler arasında yer alan konaklama tesisleri, yeme içme ve dinlenme tesislerinin kurulmasına yönelik yatırımlara hibe fırsatı sunulmaktadır. Yenilebilir enerji tesisleri Ülkemiz 2030 yılına kadar enerji üretiminde yenilebilir enerji oranını belli bir seviyeye ulaştırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle güneş, rüzgâr ve jeotermal gibi doğal kaynaklardan elde edilecek enerji üretimleri önem arz etmektedir. Bu çerçevede yenilebilir enerji yatırımları hibe kapsamındadır. Destek oranı %55

11. Başvuru çağrı ilanı kapsamında tüm sektörlerde hibe oranı Çankırı için uygun harcamaların % 55’i olarak uygulanacaktır. Ayrıca uygun harcamalar için KDV muafiyeti de devam etmektedir. Kadınlar ve gençler avantajlı Projelerin incelenmesi aşamasında sıralama kriterleri önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle proje başvurusu yapmayı düşünen çiftçi ve yatırımcıların bu kriterlere dikkat etmeleri önem arz etmektedir. Genel olarak kadınlar, 40 yaş altındakiler, daha önce TKDK’dan destek almamış olanlar, üretici birliği veya gerçek kişi olarak başvuru yapacaklar ve konuyla ilgili 3 yıl deneyime veya diplomaya (sertifika) sahip olanlara öncelik tanınacaktır. 2021 yılında hedeflerine ulaştıklarını belirten Yetim, “Hem bütçe anlamında hem yaptığımız işler anlamında o hedeflerimize ulaştık. Sürekli bu tür beyanatlar verdiğimizde bizim hedeflerimiz sadece ne kadar çok iş yaptığımızı değil, örnek işlerimizi de ortaya koyabilmek, örnek işlerimizi de sahada gösterebilmekti. Çok şükür onları da bu dönem itibariyle gerçekleştirdik. Her dönem biraz daha üzerine ilave ediyoruz. İstediğimiz projeleri, örnek projeleri alıp bunları hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bu dönem bizim için önemli olan bazı projeler vardı. Bu dönem onları aldık. O anlamda aldığımız projeler bizim için çok önemliydi. Hem bütçe anlamında hem de istediğimiz örnek projeler anlamda 2021 bizim için hedeflerimize ulaştığımız bir yıl oldu, 2022 de hedeflerimizi büyüteceğiz” şeklinde konuştu. Ayrıntılı bilgi için 444 85 35 nolu yardım masası hattını arayabilir ya da TKDK Şanlıurfa il Koordinatörlüğünü ziyaret ederek proje uzmanlarından detaylı bilgi alabilir.

Benzer Haberler

Birecik’te Şehit Ali Kılıç Parkı hizmete açıldı

Birecik’te Şehit Ali Kılıç Parkı hizmete sunuldu Birecik Belediyesi tarafından Şehit Polis...

Yorum 
0
Şanlıurfa’da Sıcaktan Bunalanların Adresi Hobi Bahçeleri Ve Belediye Havuzları Oldu

Termometrelerin 50 derece sıcaklığı gösterdiği Şanlıurfa’da 7 den 70 e vatandaşlar...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Birecik’te Şehit Ali Kılıç Parkı hizmete açıldı

Birecik’te Şehit Ali Kılıç P...

Birecik’te Şehit Ali Kılıç Parkı hizmete sunuldu […]

Şanlıurfa’da Sıcaktan Bunalanların Adresi Hobi Bahçeleri Ve Belediye Havuzları Oldu

Şanlıurfa’da Sıcaktan Bunala...

Termometrelerin 50 derece sıcaklığı gösterdiği Şanlıurfa’da 7 […]

HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİN BAŞARISI ULUSLARARASI DERGİDE YER ALDI!

HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜ...

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim […]

POPÜLER HABERLER

NECATİ GAZCI’DAN OKUL BAHÇESİNE KÜTÜPHANE

NECATİ GAZCI’DAN OKUL BAHÇESİNE KÜT...

Gazcı Gıda yönetim kurulu başkanı Necati GAZCI, […]

VALİLİKTEN BASIN AÇIKLAMASI

VALİLİKTEN BASIN AÇIKLAMASI

Sosyal Paylaşım sitelerinde ve bazı televizyon kanallarında […]

Pürüzsüz cilde “altın iğne tedavisi” ile kavuşacaksınız

Pürüzsüz cilde “altın iğne tedavisi...

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kozmetik […]

İsot Festivali

İsot Festivali

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi; Herkesi […]

GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN VALİ ERİN’E ZİYARET

GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN VALİ ERİN’...

Bir dizi inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere […]