diger

Şanlıurfa’da Sıcaktan Bunalanların Adresi Hobi Bahçeleri Ve Belediye Havuzları Oldu

02 Ağu 2022 Sal 17:17
Bu haber 68 views kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Termometrelerin 50 derece sıcaklığı gösterdiği Şanlıurfa’da 7 den 70 e vatandaşlar eyyam-ı bahur sıcaklarından korunmak için yeni yollar arıyor. Çocuklar ve gençler belediyenin yüzme havuzlarına akın ederken Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi
tarafından açılışı yapılan Hobi evleri de 65 yaş üstü vatandaşların yeni adresi oldu.

Termometrelerin 50 derece sıcaklığı gösterdiği Şanlıurfa’da 7 den 70 e vatandaşlar eyyam-ı bahur sıcaklarından korunmak için yeni yollar arıyor. Çocuklar ve gençler belediyenin yüzme havuzlarına akın ederken Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi tarafından açılışı yapılan Hobi evleri de 65 yaş üstü vatandaşların yeni adresi oldu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül kendi elleriyle diktiği bahçenin ilk sebzelerini yine kendisi inceledi, vatandaşlar adına ekilen fidelerin gelişimini gözlemledi.

Baharda ekilen fidelerin meyve, sebze vermeye başlamasıyla birlikte canlanan bahçeler, çeşitli türden çiçekler başta olmak üzere, domates, biber, patlıcan, soğan, karpuz gibi organik ürünlerle yeniden renklendi.

Emeklisinden, çalışanına, şehit yakınlarından engelli bireylere onlarca fırsat buldukları her an hemen kendilerini hobi bahçelerine atıyor.

Ağırlıklı olarak tatil günlerinde bahçelerine giden vatandaşlar bir tarafından yorgunluk atarken diğer yandan da yiyeceği bitkileri yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

ŞEHRİN GÖBEĞİNDE 20 DÖNÜMLÜK ALANDA KÖY HAYATI

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi sınırlarında bulunan ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün vizyonel projelerinden biri olan hobi Bahçeleri şehir merkezinde köy hayatı yaşamak isteyen vatandaşlar tarafından hem hafta içi hem de hafta sonları büyük ilgi görüyor. 20 dönümlük alanda kurulu bahçeler, kura çekimi ile yeni sahiplerine teslim edildi. 2 yıl süresince kullanılacak hobi bahçeleri için şehit ve gazi yakınlarından herhangi bir aidat talep edilmiyor.

Kürek, kazma ve çapalarla bahçelerini kazıp meyve ve sebze yetiştiren emekliler, şehit yakınları, gazi yakınları ve engelsiz bireyler hafta sonlarında yanlarına gelen torunları ve yakınları ile mangal keyfi de yapıyor.

VATANDAŞLARIMIZIN 1 DÖNÜM YERİM OLSUN ÖZLEMİNİ YERİNE GETİRDİK

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül her fırsatta hobi bahçelerine giderek bahçelerin kura sonucu belirlenen yeni sahipleriyle bir araya gelerek onlarla sohbet edip herhangi bir eksikleri olup olmadığını soruyor.

Başkan Beyazgül, “Her bir insanın bir özlemi var. Ben emekliyim diyen ve kendime ait dikili bir ağacım olsun, sebze yetiştireyim, meyve yetiştireyim diyen vatandaşlarımız için böyle bir tasarım yaptık. Ve Bu hobi bahçelerini hazırladık. Onlar henüz gelmeden domates, biber, patlıcan gibi ürünleri ekerek onlar için hazır hale getirdik. Bahçelere baktığımız zaman isotlarımız, patlıcanlarımız, karpuzlarımız ve domateslerimiz artık tutmaya başlamış. Vatandaşlarımızın bu özlemini yerine getirdik. Yaşlı insanlarımız buraya gelip vakit geçiriyorlar.

SICAKTAN BUNALAN VATANDAŞLARIMIZ HOBİ BAHÇELERİNDE VAKİT GEÇİRİYOR

Evlerinde dört duvar arasında kalmaktan Şanlıurfa’nın sıcaklığından kaçmak için hobi bahçelerine gelerek hem piknik yapıyorlar hem de kendi hobilerini gerçekleştirmiş oluyorlar. Şanlıurfa’nın sıcaklığı bugün 47 derece hem şehrin sıcağından bunalan insanlar için burası çok güzel bir yer hem de hayatımda kendime ait bir yerim olsun, bir dönümlük yerim olsun diyen vatandaşlarımızın kendi sebzesini yetiştirebilecekleri güzel bir alan oluşturduk.

YAŞLI ÇINARLAMIZIN HAYATINA FARKLI BİR GÜZELLİK KATTIK

Burada aynı zamanda çok güzel komşuluklar da ortaya çıkacak. Dostluklar ve arkadaşlıklar oluşacak. Yaşlı insanlarımızın hayatlarına farklı bir bakış açısı, yeni bir umut ve güzellik kattık. Şehit yakınları ve gazi yakınlarından hiçbir ücret alınmaksızın kendilerine kura ile hobi evleri teslim edildi. Onlar da buraya geldikleri zaman dinlenip, toprakla uğraşacaklar ve özlemlerini giderecekler. Vatandaşlarımız çok mutlu sabah buraya gelerek kahvaltısını yapıyor. Eşiyle, torunlarıyla vakit geçiriyor. Herkes hobi bahçesinde toplanıyor ve ayrı bir güzellik oluyor. Diye konuştu.

Hobi Bahçelerine gelen 65 yaş üstü emekliler, şehit ve gazi yakınlarıyla engelsiz bireyler kura ile kendilerinin kullanımına sunulan hobi bahçelerinde yetişen sebze ve meyvelerin bakımlarını yaparak hasat için hazır hale getiriyor.

Sabahın erken saatlerinde bahçenin yolunu tutan vatandaşlar bahçedeki otları temizliyor, sulama yapıyor kendilerine tahsis edilen hobi bahçesine bir çocuğu gibi bakıyor.

KENDİ ÜRETTİĞİMİZ 60 BİN FİDEYİ HOBİ BAHÇELERİNDE TOPRAKLA BULUŞTURDUK

Hobi Bahçelerine Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi fidanlıklarında yetiştirilen Hobi Bahçelerinin yeni sahipleri gelmeden 12 bin adet domates fidesi, 15 bin adet patlıcan fidesi, 27 bin adet Urfa İsotu Fidesi, 5 bin adet salatalık fidesi ekilerek vatandaşlar için hazır hale getirildi.

ŞANLIURFA’NIN SICAĞINDAN KAÇIP HOBİ BAHÇELERİNE GELİYORUZ

Şanlıurfa’nın sıcağında Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin merkezinde yapılan ve kent merkezinde köy hayatını yaşamalarına vesile olan hobi bahçelerinin yeni sakinleri kendilerine sundukları imkânlardan ötürü Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e teşekkür ederek dört duvar arasından ve sıcaktan kaçarak hobi bahçelerine geldiklerini aktardılar.

BAŞKAN BEYAZGÜL MANGAL TALEBİNE KAYITSIZ KALMADI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül vatandaşların mangal talebine de kayıtsız kalmayarak mangal yapabilmeleri için gerekli hazırlığın yapıldığını belirerek vatandaşlarımız en kısa sürede burada aileleriyle torunlarıyla birlikte kebap yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Benzer Haberler

Ankara, Urfa Türküleriyle Yankılandı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin Ankara Millet Bahçesinde düzenlediği ‘’Şanlıurfa...

Yorum 
0
Şanlıurfa’da Dünya Temizlik Günü Etkinliği

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi “17 Eylül Dünya Temizlik Günü” dolayısıyla çevre temizliğinin...

Yorum 
0
Büyükşehir’den Çocuklar Ve Gençler İçin Konservatuvar Kabul Sınavı

Türkiye’deki belediyeler arasında ilkleri gerçekleştiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Ankara, Urfa Türküleriyle Yankılandı

Ankara, Urfa Türküleriyle Ya...

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin Ankara Millet Bahçesinde düzenlediği […]

Şanlıurfa’da Dünya Temizlik Günü Etkinliği

Şanlıurfa’da Dünya Temizlik ...

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi “17 Eylül Dünya Temizlik […]

Büyükşehir’den Çocuklar Ve Gençler İçin Konservatuvar Kabul Sınavı

Büyükşehir’den Çocuklar Ve G...

Türkiye’deki belediyeler arasında ilkleri gerçekleştiren Şanlıurfa Büyükşehir […]

Başkan Beyazgül, Herkes Şanlıurfa’yı Görmeli’’

Başkan Beyazgül, Herkes Şanl...

Kentin tarihi güzelliklerinin Ankara’ya taşıyan Şanlıurfa Büyükşehir […]

POPÜLER HABERLER

NECATİ GAZCI’DAN OKUL BAHÇESİNE KÜTÜPHANE

NECATİ GAZCI’DAN OKUL BAHÇESİNE KÜT...

Gazcı Gıda yönetim kurulu başkanı Necati GAZCI, […]

VALİLİKTEN BASIN AÇIKLAMASI

VALİLİKTEN BASIN AÇIKLAMASI

Sosyal Paylaşım sitelerinde ve bazı televizyon kanallarında […]

Pürüzsüz cilde “altın iğne tedavisi” ile kavuşacaksınız

Pürüzsüz cilde “altın iğne tedavisi...

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kozmetik […]

İsot Festivali

İsot Festivali

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi; Herkesi […]

GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN VALİ ERİN’E ZİYARET

GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN VALİ ERİN’...

Bir dizi inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere […]