diger

HİLVANLI KADINLAR KOOPETAFİFCİLİK EĞİTİMİ ALDI

09 Ara 2021 Per 10:35
Bu haber 189 views kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Yerel Kalkınma Stratejisi Kapsamında faaliyet ve projelerini devem Hilvan YEG, LEADER yaklaşımı kapsamında faaliyet ve projelerine yenisini ekledir.

Hilvan Yerel Eylem Grubu Hilvan’da kırsalda yaşayan 100’e yakın kadını Gaziantep’in Nurdağı ilçesine kooperatifçilik eğitimi için geziye götürdü. Gezi sonunda Nurdağı’nda kurulan Moringa Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifi’ni ziyaret ederek Moringa Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifindeki kadınların tecrübelerinden faydalandı.

Asıl anavatanı Hindistan olan Moringa bitkisi Türkiye’de ilk defa Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde yetiştirilme başarısı gösterildi. Faydalarını saymakla bitmeyen bitkinin kozmetik, gıda ve ilaç gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Moringa Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifi üyeleri bu bitkiden çay, makarna, sabun, parfüm… vb gibi bir çok ürünü üretme başarısını gösterdi. Bu başarısı sayesinde birçok ödül alan kooperatif Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan’dan da ödül almışlarıdır. Moringa Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifinin başarısını duyun Hilvan Yerel Eylem Grubu buraya biz gezi programı düzenledi.

Geziye katılan kadınlardan biri olan Hanse MANAY gezi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “ Hilvan Kadıkent köyünde ikamet eden bir ev kadınıyım. Kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çalışıyorum. Maddi manevi kocama destek olmak için köy işlerinde kocama sürekli yardım ediyorum. Bunun için köye tavuk çiftliği kurdum. Hastalığın gelmesiyle tavuklarım büyük bölümünü kaybettim. Bundan sonra neler yapabilirim düşünürken Hilvan Yerel Eylem Grubunun Kooperatifçilik eğitimini duydum. Kooperatifçiliği sürekli televizyon kanallarında duyuyordum. Faydalı olduğunu çok büyük avantalarının olduğunu ve kadınlara büyük faydalarının olduğunu sürekli duymuştum. Hilvan’da kooperatifçilikle ilgili kimseden bilgi alamıyordum. Bu eğitimi duyduğum anda bende bu eğitime katılmalıyım dedim kendi kendime. Hilvan Yerel Eylem Grubu Koordinatörü Yusuf Yavuz’a telefonla ulaşarak biraz bilgi aldıktan sonra geziye beni de dâhil etmelerini istedim. Böylelikle Moringa Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifine gezisine katıldım. Buradaki kadınlarla tanışma fırsatı bulduk. Onlarla bol bol kooperatifçilik üzerine konuştuk. Onların kooperatif kurma aramasında neler yaşadıklarına tanık olduk. Moringa bitkisini ilk defe burada gördüm. Moringa bitkisinin yetiştirildiği tarlaları yerinde inceledik. Gezi sonunda da 1 gün boyunca kooperatifçilik eğitimi aldık. Buradaki kadınları gördükçe neden böyle bir kooperatif Hilvan ilçemizde yok diye düşündüm. İnşallah bizde böyle bir kooperatif kurarak adımızda söz ettiririz. “ dedi.

Gezinin sonunda kooperatifçilik ile ilgili tecrübe kazanan Hilvanlı kadınlara Hilvan Yerel Eylem Grubu tarafından eğitim katılım sertifikası verildi.

Hilvan Yerel Eylem Grubu Koordinatörü Yusuf YAVUZ ise şu açıklamalardan bulundu; ” LEADER yaklaşımı kapsamında Hilvan’daki faaliyet ve projelerimize devam ediyoruz. Kırsalda yaşayan kadınların örgütlenmesi ve sürdürülebilirlik için eğitimlere çok önem veriyoruz. Bu kapsamda kooperatifçilik eğitimi bizim için çok önemli. Kendinden söz ettiren be başarılı olan kadın kooperatifleri araştırırken Moringa Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifi ile yollarımız kesişti. Onlarla irtibata geçerek bize kooperatifçilikle ilgili nasıl yardımcı olabileceklerini sorduğumuzda ise bizi Nurdağı’na davet ettiler. Bizde Hilvan’daki kadınlarımıza ulaşarak bir gezi programı düzenledik. Buradaki amacımız Moringa Kooperatifini yerinde görmek ve tecrübelerinden faydalanmaktı. Bu gezi sayesinde bunu başardık. Hilvan Kırsalında yaşayan 100’e yakın kadını kooperatifçilikle tanıştırma başarısı gösterdik. Bu kadınlarda birkaç tanesinin bir araya gelmesine verile olup örgütleşmesine ön ayak olur isen o zaman bir şeyleri başarmış oluruz. İnşallah Hilvan Yerel Eylem Grubu olarak Hilvan ilçemizde Türkiye’de ses getirecek kooperatifler kurarız.” dedi

Benzer Haberler

Birecik’te Şehit Ali Kılıç Parkı hizmete açıldı

Birecik’te Şehit Ali Kılıç Parkı hizmete sunuldu Birecik Belediyesi tarafından Şehit Polis...

Yorum 
0
Şanlıurfa’da Sıcaktan Bunalanların Adresi Hobi Bahçeleri Ve Belediye Havuzları Oldu

Termometrelerin 50 derece sıcaklığı gösterdiği Şanlıurfa’da 7 den 70 e vatandaşlar...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Birecik’te Şehit Ali Kılıç Parkı hizmete açıldı

Birecik’te Şehit Ali Kılıç P...

Birecik’te Şehit Ali Kılıç Parkı hizmete sunuldu […]

Şanlıurfa’da Sıcaktan Bunalanların Adresi Hobi Bahçeleri Ve Belediye Havuzları Oldu

Şanlıurfa’da Sıcaktan Bunala...

Termometrelerin 50 derece sıcaklığı gösterdiği Şanlıurfa’da 7 […]

HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİN BAŞARISI ULUSLARARASI DERGİDE YER ALDI!

HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜ...

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim […]

POPÜLER HABERLER

NECATİ GAZCI’DAN OKUL BAHÇESİNE KÜTÜPHANE

NECATİ GAZCI’DAN OKUL BAHÇESİNE KÜT...

Gazcı Gıda yönetim kurulu başkanı Necati GAZCI, […]

VALİLİKTEN BASIN AÇIKLAMASI

VALİLİKTEN BASIN AÇIKLAMASI

Sosyal Paylaşım sitelerinde ve bazı televizyon kanallarında […]

Pürüzsüz cilde “altın iğne tedavisi” ile kavuşacaksınız

Pürüzsüz cilde “altın iğne tedavisi...

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kozmetik […]

İsot Festivali

İsot Festivali

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi; Herkesi […]

GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN VALİ ERİN’E ZİYARET

GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN VALİ ERİN’...

Bir dizi inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere […]